Mulanje Massif

Masyw Mulanji to wielka granitowa góra wielkości Beskidu Śląskiego, ale znacznie wyżej położona. Jego najwyższy szczyt Sapitwa, wznosi się na 3002 m. n.p.m. Mulanji jest pięknym miejscem, wpisanym na listę rezerwatów biosfery UNESCO, idealnym na trekking i wspinaczkę. Niestety park jest niszczony przez nielegalny wyrąb cedru, którego już prawie nie ma i pożary. Idąc przez las można poczuć charakterystyczny zapach drewna cedrowego, który unosi się ze ściętych pni drzew. Malawi jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki, więc na ochronę środowiska brakuje pieniędzy. Na terenie parku znajdują się chaty dla turystów, ale nie spotkaliśmy ich zbyt wielu. Mulanji jest miejscem z ogromnym potencjałem, wymaga jednak ochrony i promocji, czyli pieniędzy których tu nie ma.

zdj. 4. Nielegalny wyrąb cedru wciąż trwa. Ale niedługo się skończy ponieważ zabraknie drzew do wycinki. Cedr jest symbolem narodowym Malawi, za jego wyrąb grozi kara więzienia. W parku nie ma dostatecznie dużo strażników aby ten zakaz był egzekwowany. To samo dotyczy polowań na chronione gatunki zwierząt. Dla okolicznej ludności każda możliwość zarobkowania jest cenna. 

zdj. 9. Mancala, jedna z najstarszych znanych gier. Można w nią grać zarówno kamieniami na drewnianej desce jak i na smartfonie. 

zdj. 14, (fotomontaż) Stanford, licencjonowany przewodnik Mulanje. Zawsze pomocny, pogodny i uśmiechnięty, chętnie dzieli się swoją wiedzą o parku.

zdj. 15 (fotomontaż) Uczennice w dniu wolnym od nauki zbierają drewno na opał. 

Prev Łemkowyna Ultra Trail.
Next Mjanma dla Polskiej Misji Medycznej

Leave a comment

Wszystkie zdjęcia na tej stronie objęte są prawami autorskimi. Ściągając je na komputer łamiesz prawo! Przejdź do sklepu!